Ο Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων (ΣΕΑΑ) ανακοίνωσε τις ταξινομήσεις για τον Σεπτέμβριο του 2026 στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, με βάση τα πρωτογενή στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και μετά την επεξεργασία του ΣΕΑΑ, η κατηγορία καινούργιων επιβατικών σημείωσε αύξηση της τάξης του 4,3% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του προηγούμενου έτους. Αυτή είναι μία σαφώς πιο ενθαρρυντική εικόνα σε σχέση με τον Αύγουστο, τα στοιχεία του οποίου μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ.
Αντίστοιχα, οι ταξινομήσεις για τα καινούργια φορτηγά, ελαφρά και βαρέα, παρουσίασαν αύξηση της τάξης του 1,7%, με το ποσοστό των νέων λεωφορείων να καταγράφει αύξηση 33%.
Σεπτέμβριος 2026 | Σεπτέμβριος 2025 | Μεταβολή 2026/2025 | Ιανουάριος - Σεπτέμβριος 2026 | Ιανουάριος - Σεπτέμβριος 2025 | Μεταβολή 2026/2025 | ||
Καινούργια επιβατικά | 12.804 | 12.273 | 4,3% | 115.174 | 112.232 | 2,6% | |
Καινούργια φορτηγά | 1.071 | 1.053 | 1,7% | 8.658 | 8.441 | 2,6% | |
(ελαφρά και βαρέα) | |||||||
Καινούργια λεωφορεία | 121 | 91 | 33,0% | 821 | 749 | 9,6% |
Σε ό,τι αφορά στις κατηγορίες επιβατικών οχημάτων της ελληνικής αγοράς, το B segment συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία για ακόμη έναν μήνα, αφού πρωτοστάτησε για τον Σεπτέμβριο του 2026, έχοντας το 52,9% των ταξινομήσεων, αν και κατέγραψε μείωση της τάξης του 2,9% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του προηγούμενου έτους.
Φυσικά, τα SUV κάθε κατηγορίας παραμένουν στην κορυφή, κατέχοντας το 73,2% της αγοράς τον περασμένο μήνα, επίδοση αυξημένη κατά 2,4% σε σχέση με τον Σεπτέμβριο του περασμένου έτους.
Segment | Σεπτέμβριος 2026 | Σεπτέμβριος 2025 | Διαφορά (μονάδες μεριδίου) | Ιανουάριος – Σεπτέμβριος 2026 | Ιανουάριος – Σεπτέμβριος 2025 | Διαφορά (μονάδες μεριδίου) |
A | 2,4% | 4,0% | -1,6 | 4,2% | 7,2% | -3,0 |
A-SUV | 2,3% | 2,5% | -0,1 | 2,0% | 2,4% | -0,4 |
(A TOTAL) | (4,7%) | (6,5%) | (-1,8) | (6,2%) | (9,6%) | (-3,5) |
B | 17,9% | 18,1% | -0,2 | 21,6% | 20,8% | +0,8 |
B-SUV | 35,0% | 37,7% | -2,7 | 36,7% | 35,6% | +1,1 |
(B TOTAL) | (52,9%) | (55,8%) | (-2,9) | (58,3%) | (56,4%) | (+1,9) |
C | 4,0% | 5,2% | -1,2 | 4,7% | 6,3% | -1,7 |
C-SUV | 25,4% | 22,2% | +3,2 | 20,4% | 18,2% | +2,2 |
(C TOTAL) | (29,4%) | (27,5%) | (+1,9) | (25,0%) | (24,5%) | (+0,5) |
D | 1,1% | 0,9% | +0,2 | 0,9% | 1,0% | -0,1 |
D-SUV | 9,7% | 7,7% | +2,0 | 7,2% | 6,0% | +1,2 |
(D TOTAL) | (10,8%) | (8,6%) | (+2,2) | (8,1%) | (7,0%) | (+1,1) |
E | 0,1% | 0,1% | +0,0 | 0,1% | 0,1% | +0,0 |
E-SUV | 0,5% | 0,6% | -0,0 | 0,3% | 0,4% | -0,1 |
(E TOTAL) | (0,6%) | (0,6%) | (-0,0) | (0,4%) | (0,5%) | (-0,1) |
F-G | 0,1% | 0,1% | +0,0 | 0,1% | 0,1% | -0,0 |
F-G-SUV | 0,2% | 0,2% | +0,0 | 0,2% | 0,2% | -0,0 |
(F-G TOTAL) | (0,4%) | (0,3%) | (+0,0) | (0,3%) | (0,4%) | (-0,1) |
SPORTS | 0,1% | 0,2% | -0,0 | 0,3% | 0,2% | +0,0 |
MPV | 0,0% | 0,0% | +0,0 | 0,0% | 0,0% | +0,0 |
MPV-M/COMBI | 1,0% | 0,5% | +0,5 | 1,4% | 1,3% | +0,1 |
(SUV TOTAL) | (73,2%) | (70,9%) | (+2,4) | (66,9%) | (62,9%) | (+3,9) |
Σε ό,τι αφορά τα καύσιμα, η κυριαρχία των υβριδικών συνεχίζεται. Μάλιστα, το μερίδιο της εν λόγω κατηγορίας αυξήθηκε κατά 6,5% σε σχέση με τον Σεπτέμβριο του προηγούμενου έτους και έτσι άγγιξε το 60,8% των ταξινομήσεων.
Σεπτέμβριος 2026 | Σεπτέμβριος 2025 | Διαφορά (μονάδες μεριδίου) | Ιανουάριος – Σεπτέμβριος 2026 | Ιανουάριος –Σεπτέμβριος 2025 | Διαφορά (μονάδες μεριδίου) | Μερίδιο αγοράς στην ΕΕ Ιαν.-Αυγ. ‘26 | |
Βενζίνη | 13,9% | 21,2% | -7,2 | 22,9% | 31,2% | -8,3 | 21,7% |
Πετρέλαιο | 1,1% | 4,6% | -3,5 | 2,1% | 3,4% | -1,3 | 7,3% |
Υβριδικά (HEV) | 60,8% | 54,3% | +6,5 | 58,1% | 49,8% | +8,3 | 36,6% |
Plug in Υβριδικά (PHEV) | 9,0% | 9,4% | -0,3 | 6,6% | 7,1% | -0,4 | 10,0% |
Αμιγώς Ηλεκτρικά (BEV) | 10,6% | 6,9% | +3,7 | 7,1% | 5,5% | +1,6 | 21,7% |
Υγραέριο(αμιγώς ή διπλού καυσίμου) | 4,5% | 3,7% | +0,9 | 3,1% | 3,0% | +0,1 | 2,7% |
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:
Zeekr 9X: Έρχεται στην Ελλάδα η PHEV ναυαρχίδα των 897 PS - Δείτε την τιμή (photos)
Opel: Νέα εισαγωγική έκδοση για το Astra - Η τιμή στην Γερμανία






ΔΗΜΟΦΙΛΗ
_77761_482407_type13129.jpg)




